Varis Ameliyatı

İri tip varislerin (çapı 2mm veya daha büyük) tedavisinde tek tedavi yöntemi, bu varislerin cerrahi tekniklerle çıkartılmasıdır. Burada dikkat edilecek konular, sağlam damarların korunması, hasta damarların tamamının alınması ve ameliyat sırasında cilt ve cilt altı dokularına azami ihtimam  gösterilmesidir.

Böylelikle kişi ameliyattan en az travma ile  çıkacak ve erken dönemde işinin başına dönebilecektir.

Ne yazık ki, bu prensiplere dikkat edilmeyen durumlarda,  varis ameliyatı hasta için oldukça zahmetli, nekahat dönemi uzun ve sonuçları açısından da umulanın elde edilemediği bir girişim olacaktır. Her merkezde çeşitli cerrahi branşlar tarafından 
kolaylıkla üstlenilen varis cerrahisi, elde edilen kötü sonuçlar ve erken nükslerle haksız olarak  "varis tekrarlar"  kavramını oluşturmuştur. 

Konuda uzmanlaşmış cerrahların dikkatli bir teknikle gerçekleştirdiği varis ameliyatlarından sonra 5 yıl içinde varisin tekrarlama olasılığı sadece %2-5 arasındadır.  


Diğer bir deyişle,  %95-98 oranında KESİN tedavi elde edilir.

Klasik Yöntem

Bu ameliyatta, Büyük Safen Veni, ayak bileğinin hemen önünden bulunur. Kasık hizasında yapılan kesi ile burada derin toplardamar ile bağlantısı kesilir.Varis teli (stripper) Safen damarının içine yerleştirildikten sonra bacağın diğer bölgelerindeki varisli damarlar cilde yapılan çeşitli kesilerden alınır. Daha sonra BSV resimde görüldüğü gibi stripper yardımı ile çıkartılır.

 

Yeni Yaklaşım

 

   

 

 

 

  

 

- Varislerin işaretlenmesi

 

Çok yüzeysel anestezi

 

30-45 dk ameliyat süresi

 

Sağlam damarların korunması

 

Aynı gün eve çıkabilme

 

3 gün içinde normal yaşam 

 

Anestezi Teknikleri

 

Günübirlik  varis cerrahisi girişimlerde iki tip anestezi uygulanabilir:

  1. Bölgesel (Rejyonal) Anestezi

  2. Genel Anestezi

Spinal anestezi ve Epidural anestezi bölgesel anestezi teknikleridir. Bu tip bölgesel anestezi verilen hastaların ameliyattan sonra 24 saat hastanede kalmasında yarar vardır.

Spinal anestezi: Özel olarak imal edilmiş çok ince bir iğne ile omurilik sıvısı içine verilen ilaçlarla yapılan anestezi çeşididir. Bu anestezi şeklinde hasta uyanıktır, ortalama olarak 2 saat kadar göbek hizasının altındaki bölgelerde hiç bir şekilde ağrı hissetmez.

Epidural anestezi: Diğer bir bölgesel anestezi tipidir. Bu teknikte ilaç omurilik zarı dışına verilir. Daha çok, uzun sürme olasılığı olan ameliyatlarda ve ameliyat sonrası fazla ağrı duyulacak durumlarda tercih edilmektedir. Bu anestezi tipinde hasta saatlerce ağrısız bir durumda tutulabilir.

Varis cerrahisinde tercih edilen esas anestezi yöntemi genel anestezidir.

Günümüzde uygulanan genel anestezi, son derece güvenli  ve ameliyat sonrası dönemi rahattır.  1990'lı yıllardan itibaren  anestezi cihazlarına  bilgisayar teknolojisinin de  ilavesiyle hastaların emniyeti açısından büyük ilerlemeler olmuştur. Aynı yıllarda daha güvenli, etkin ve olumsuz yan etkileri daha az olan anestezi ilaçları kullanıma girmiştir. Son zamanlarda çok popüler olan bu ilaçların kullanımıyla; hastalar çabuk, bulantısız, sersemlik hali olmadan uyanmaktadırlar. Yeni çıkan bu ilaçların kalp ve dolaşım sistemine herhangi bir olumsuz etkisinin olmaması sonucunda, hastalar ameliyat gününün akşamını evlerinde geçirebilmektedirler.

Ameliyat sabahı ılık bir duş almak, lensiniz varsa çıkarıp gözlük takmak, eşofman gibi bol ve rahat bir giysi giyip, ameliyat sonrasında refakat edecek yakınınızla birlikte ameliyathaneye gelmeniz önerilerimiz arasındadır.   Ameliyattan 6 saat öncesine kadar yiyecek, 3-4saat  öncesine kadar  da içecek (süt-ayran hariç) alınabilir. 

Hiç unutulmaması gereken konu:  AMELİYATA TAMAMEN AÇ OLARAK GELİNMESİ GEREKİR.  Belirtilen süreler dışında su dahi İÇİLMEZ.

 
Loading...